Reklama

Nielegalnie pobierał energię elektryczną. Mieszkaniec powiatu konińskiego usłyszy zarzuty

Nielegalnie pobierał prąd przez kilka miesięcy. Grozi mu nawet 5 lat więzienia

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Koninie ujawnili przypadek nielegalnego poboru energii elektrycznej na terenie powiatu konińskiego. Sprawa wyszła na jaw podczas wspólnej kontroli przeprowadzonej przez policjantów Wydziału do Walki z Przestępczością Ekonomiczną oraz pracowników zakładu energetycznego.

Do działań doszło w poniedziałek na jednej z posesji znajdujących się w powiecie konińskim. Podczas kontroli funkcjonariusze wykryli nielegalne przyłącze energetyczne, które pozwalało na korzystanie z energii elektrycznej z pominięciem układu pomiarowego. Oznacza to, że pobierany prąd nie był rejestrowany przez licznik, a tym samym nie podlegał rozliczeniu.

Reklama

Jak wynika z ustaleń policjantów, 53-letni mieszkaniec powiatu konińskiego miał korzystać z takiego rozwiązania od końca marca bieżącego roku. Nielegalnie wykonana instalacja umożliwiała pobór energii elektrycznej bez ponoszenia kosztów wynikających z rzeczywistego zużycia.

Sprawa jest obecnie przedmiotem dalszych czynności prowadzonych przez policję. Funkcjonariusze będą szczegółowo wyjaśniać okoliczności nielegalnego poboru energii oraz ustalać wartość poniesionych strat.

Policja przypomina, że kradzież energii elektrycznej jest traktowana jako przestępstwo. Wbrew powszechnym opiniom nie jest to wykroczenie ani drobne naruszenie prawa. Nielegalny pobór energii może prowadzić nie tylko do strat finansowych dla dostawców, ale również stwarzać poważne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców. Nieprawidłowo wykonane instalacje mogą być przyczyną porażeń prądem, pożarów oraz awarii sieci energetycznej.

Reklama

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za kradzież energii elektrycznej grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Ostateczne konsekwencje dla 53-letniego mieszkańca powiatu konińskiego będą zależały od wyników prowadzonego postępowania.

To kolejny przypadek w regionie pokazujący, że służby regularnie kontrolują przypadki nielegalnego poboru energii i konsekwentnie reagują na wszelkie próby omijania prawa.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/06/2026 11:34
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości